  • 0805CQ-5N6EKTS
0805CQ-5N6EKTS
advertisement
Manufacturer No:
0805CQ-5N6EKTS
HK JDW NO:
216-0805CQ-5N6EKTS
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
0805CQ-5N6EKTS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0805CQ-5N6EKTS
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0805CQ
  • Size / Dimension
    0.090Lx0.065W 2.29mmx1.65mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    5.6nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    35mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    98 @ 1.5GHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    98
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Rated Current-Max
    1.6A
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 1500MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.060 1.52mm