  • 0805AF-122XJRC
0805AF-122XJRC
advertisement
Manufacturer No:
0805AF-122XJRC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0805AF-122XJRC
Package:
0805
Datasheet:
0805AF-122XJRC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0805AF-122XJRC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Frequency - Self Resonant
    375MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    19
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    19
  • Case/Size Code
    0907
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    640mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1.2 µH
  • Height
    1.52mm
  • Length
    2.29mm
  • Width
    1.73mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 hours ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    1.2 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    440mA