  • 06126C103KAT2V
06126C103KAT2V
advertisement
Manufacturer No:
06126C103KAT2V
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-06126C103KAT2V
Package:
0612 (1632 Metric)
Datasheet:
Description:
10000pF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0612 (1632 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
06126C103KAT2V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL (Reverse Geometry)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    3.2mm
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm