  • 0603ZC473KA12A
0603ZC473KA12A
advertisement
Manufacturer No:
0603ZC473KA12A
HK JDW NO:
66-0603ZC473KA12A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0603ZC473KA12A
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Discontinued
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm