  • 0603YC334MAT2A
0603YC334MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0603YC334MAT2A
HK JDW NO:
66-0603YC334MAT2A
Package:
0603
Datasheet:
0603YC334MAT2A
Description:
330nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
Step5Bar-code shipping tag
0603YC334MAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    330nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    0.94mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm