  • 06031A251JAT2A
06031A251JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06031A251JAT2A
HK JDW NO:
66-06031A251JAT2A
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
06031A251JAT2A
Description:
250pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 1517
Step5Bar-code shipping tag
06031A251JAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    250pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    810μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    810μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm