  • 0603-72NK
0603-72NK
advertisement
Manufacturer No:
0603-72NK
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-0603-72NK
Package:
Nonstandard
Datasheet:
0603-72NK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603-72NK
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    603
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.045W 1.80mmx1.14mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Open Wound
  • Current Rating
    400mA
  • Inductance
    72nH
  • Test Frequency
    150MHz
  • DC Resistance (DCR)
    490mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    34 @ 150MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    34
  • Inductance Frequency - Test
    150MHz
  • Case/Size Code
    0704
  • Rated Current-Max
    0.4A
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm