  • 06020SA-24N-ET-00
06020SA-24N-ET-00
advertisement
Manufacturer No:
06020SA-24N-ET-00
HK JDW NO:
567-06020SA-24N-ET-00
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
06020SA-24N-ET-00
    Select All
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    06020SA
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    1.68W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.070A
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    4400 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    20.5 CFM (0.574m3/min)
  • Noise
    30.5 dB(A)
  • Voltage Range
    9V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.200 in H2O (49.8 Pa)