  • 044803.5MR
044803.5MR
advertisement
Manufacturer No:
044803.5MR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-044803.5MR
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
044803.5MR
Description:
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
044803.5MR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NANO²® 448
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.106W x 0.106 H 6.10mmx2.69mmx2.69mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    21mOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    2.69mm
  • Current Rating
    3.5A
  • Reference Standard
    CSA; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL, PSE
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.69mm x 2.69mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    2.3
  • DC Cold Resistance
    0.021Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    2 J
  • Fuse Current
    3.5A
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Height
    2.6924mm