  • 0440002.WRA
0440002.WRA
advertisement
Manufacturer No:
0440002.WRA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0440002.WRA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
0440002.WRA
Description:
FUSE BRD MNT 2A 32VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0440002.WRA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    440A
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.064W x 0.033 H 3.20mmx1.63mmx0.84mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Additional Feature
    PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 5 SEC AT 350% RATED CURRENT
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Packing Method
    TR
  • Reference Standard
    AEC-Q200; CSA; CUL; UL
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Approval Agency
    CSA, UR
  • Body Length or Diameter
    3.2mm
  • Body Breadth
    1.63 mm
  • Physical Dimension
    3.2mm x 1.63mm x 0.835mm
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Rated Current
    2A
  • Melting I2t
    0.4326
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Rated Voltage(DC)
    32V
  • Body Height
    0.835mm