  • 0430.500WR
0430.500WR
advertisement
Manufacturer No:
0430.500WR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0430.500WR
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
0430.500WR
Description:
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0430.500WR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~90°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    430
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.060W x 0.045 H 3.18mmx1.52mmx1.14mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    250mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    1.52mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    3.18mm
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Physical Dimension
    3.18mm x 1.52mm x 1.14mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.25Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Height
    1.143mm