  • 0402R-3N9K
0402R-3N9K
advertisement
Manufacturer No:
0402R-3N9K
Manufacturer:
API Delevan
HK JDW NO:
79-0402R-3N9K
Step5Bar-code shipping tag
0402R-3N9K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    760μm
  • Construction
    Open Core
  • Current Rating
    840mA
  • Inductance
    3.9 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    840mA
  • Frequency - Self Resonant
    5.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    19
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    19
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    66mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0039 µH
  • Height
    610μm
  • Height Seated (Max)
    609.6μm
  • Length
    1.27mm