  • 0314.375H
0314.375H
advertisement
Manufacturer No:
0314.375H
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0314.375H
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
0314.375H
Description:
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0314.375H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 0314.375H.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    314
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    820mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating
    375mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    6.35mm x 31.75mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A AC 10kA DC
  • Melting I2t
    0.05
  • DC Cold Resistance
    0.82Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    3AB
  • Diameter
    6.35mm
  • Body Height
    31.75mm