  • 0298350.ZXA
0298350.ZXA
advertisement
Manufacturer No:
0298350.ZXA
HK JDW NO:
461-0298350.ZXA
Package:
Auto Link
Datasheet:
0298350.ZXA
Description:
0298350.ZXA datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0298350.ZXA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Auto Link
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    298
  • Size / Dimension
    2.700Lx0.750W x 0.390 H 68.58mmx19.05mmx9.90mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    138mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Grey
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Current Rating (Amps)
    350A
  • Depth
    19.05mm
  • Current Rating
    350A
  • Fuse Type
    Automotive
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    2kA
  • DC Cold Resistance
    0.138Ohms
  • Height
    9.906mm
  • Length
    68.58mm
  • Width
    19.05mm