  • 029707.5U
029707.5U
advertisement
Manufacturer No:
029707.5U
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-029707.5U
Package:
Blade, Miniature
Datasheet:
029707.5U
Description:
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MINI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
029707.5U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 029707.5U.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Blade, Miniature
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MINI® 297
  • Size / Dimension
    0.429Lx0.150W x 0.346 H 10.90mmx3.80mmx8.80mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10.85mOhm
  • Color
    Brown
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    7.5A
  • Reference Standard
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    10.9mm
  • Body Breadth
    3.8 mm
  • Physical Dimension
    10.9mm x 3.8mm x 8.8mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Automotive
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1kA
  • Melting I2t
    68
  • DC Cold Resistance
    0.01085Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Height
    8.7884mm