  • 0263.500MXHF
0263.500MXHF
advertisement
Manufacturer No:
0263.500MXHF
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0263.500MXHF
Package:
Axial
Datasheet:
0263.500MXHF
Description:
0263.500MXHF datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0263.500MXHF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PICO® II 263
  • Size / Dimension
    0.155Diax0.280L 3.94mmx7.11mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Resistance
    332mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Current Rating
    500mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UR
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.084
  • DC Cold Resistance
    0.332Ohms
  • Length
    7.112mm