  • 02511.25MXL
02511.25MXL
advertisement
Manufacturer No:
02511.25MXL
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-02511.25MXL
Package:
Axial
Datasheet:
02511.25MXL
Description:
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
02511.25MXL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PICO® II 251
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.25A
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    CSA; PSE; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, cURus, PSE
  • Body Length or Diameter
    2.8mm
  • Physical Dimension
    2.8mm x 7.11mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Rated Current
    1.25A
  • Melting I2t
    0.39
  • DC Cold Resistance
    0.1Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Body Height
    7.11mm