  • 0251.200MAT1
0251.200MAT1
advertisement
Manufacturer No:
0251.200MAT1
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0251.200MAT1
Package:
Axial
Datasheet:
0251.200MAT1
Description:
0251.200MAT1 datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0251.200MAT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • DC Cold Resistance
    0.895Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    PICO® II 251
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.80mmx7.11mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    895mOhm
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, cURus
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC