  • 0239.700HXP
0239.700HXP
advertisement
Manufacturer No:
0239.700HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0239.700HXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0239.700HXP
Description:
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
0239.700HXP
  • Mount
    Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    239
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    537.5mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    700mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; KC; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, UL
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    4.12
  • DC Cold Resistance
    0.5375Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    4 J
  • Fuse Current
    700mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    5.2mm