  • 023502.5HXE
023502.5HXE
advertisement
Manufacturer No:
023502.5HXE
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-023502.5HXE
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
023502.5HXE
Description:
023502.5HXE datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
023502.5HXE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    235
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    43.8mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Current Rating
    2.5A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, METI, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    5.59
  • DC Cold Resistance
    0.0438Ohms
  • Length
    22.5044mm