  • 0219.050MXAEP
0219.050MXAEP
advertisement
Manufacturer No:
0219.050MXAEP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0219.050MXAEP
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
0219.050MXAEP
Description:
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0219.050MXAEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    219XA
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    21.292Ohm
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    50mA
  • Reference Standard
    CE; SEMKO; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, SEMKO, UL
  • Body Length or Diameter
    5.8mm
  • Physical Dimension
    5.8mm x 22.5mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    150A
  • Melting I2t
    0.017
  • DC Cold Resistance
    21.292Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Body Height
    22.5mm