  • 0218.630MXP
0218.630MXP
advertisement
Manufacturer No:
0218.630MXP
HK JDW NO:
461-0218.630MXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0218.630MXP
Description:
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
0218.630MXP
    15 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Holder, Through Hole
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    218
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    275mOhm
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    630mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; KC; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
  • Working Voltage
    250V
  • Power Dissipation
    1.6W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    4.675
  • DC Cold Resistance
    0.275Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    4 J
  • Fuse Current
    630mA
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    5mm