  • 02163.15MXBP
02163.15MXBP
advertisement
Manufacturer No:
02163.15MXBP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-02163.15MXBP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
02163.15MXBP
Description:
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
02163.15MXBP
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
  • Body Length or Diameter
    5.2mm
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Power Dissipation
    4W
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    6.7
  • DC Cold Resistance
    0.0368Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    6 J
  • Body Height
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    216
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    36.8mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3.15A
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; KC; PSE; SEMKO; SEV; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V