  • 02161.25MXP
02161.25MXP
advertisement
Manufacturer No:
02161.25MXP
HK JDW NO:
461-02161.25MXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
02161.25MXP
Description:
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
02161.25MXP
  • Series
    216
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    1.25A
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; KC; PSE; SEMKO; SEV; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
  • Physical Dimension
    5.2mm x 20mm
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    0.48
  • DC Cold Resistance
    0.153Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Diameter
    5mm
  • Body Height
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C