  • 021601.6MRET1SPP
021601.6MRET1SPP
advertisement
Manufacturer No:
021601.6MRET1SPP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-021601.6MRET1SPP
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
021601.6MRET1SPP
Step5Bar-code shipping tag
021601.6MRET1SPP
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    216SP
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Resistance
    111.2mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Current Rating
    1.6A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    1.005
  • DC Cold Resistance
    0.1112Ohms
  • Length
    19.9898mm