  • 0216.100MRET1P
0216.100MRET1P
advertisement
Manufacturer No:
0216.100MRET1P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0216.100MRET1P
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
0216.100MRET1P
Description:
0216.100MRET1P datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0216.100MRET1P
  • DC Cold Resistance
    5.7925Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Body Height
    22.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    216
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.886L 6.00mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5.7925Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    100mA
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
  • Body Length or Diameter
    6mm
  • Physical Dimension
    6mm x 22.5mm
  • Power Dissipation
    1.6W