  • 02131.25MXP
02131.25MXP
advertisement
Manufacturer No:
02131.25MXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-02131.25MXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
02131.25MXP
Description:
LITTELFUSE 02131.25MXP Cartridge Fuse, 213 Series, 1.25 A, 250 V, 5mm x 20mm, 0.2" x 0.79", 35 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
02131.25MXP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE
  • Body Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    213
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    81mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    1.25A
  • Reference Standard
    CCC; CE; CSA; IEC; PSE; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE
  • Physical Dimension
    5.8mm x 22.5mm
  • Current
    1.25A
  • Power Dissipation
    1.6W
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    27.15
  • DC Cold Resistance
    0.0817Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Fuse Size
    5x20mm
  • Joule Integral-Nom
    27 J
  • Fuse Current
    1.25A
  • Diameter
    5mm