  • 0001.2506.PT
0001.2506.PT
advertisement
Manufacturer No:
0001.2506.PT
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-0001.2506.PT
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
0001.2506.PT
Description:
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 300VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0001.2506.PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    1.679993g
  • Body Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SPT 5x20
  • Size / Dimension
    0.213Diax0.886L 5.40mmx22.50mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    2.5W
  • Current Rating
    1.6A
  • Reference Standard
    CSA; IEC; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cURus
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Max Voltage Rating (DC)
    300V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    4.35
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    4 J
  • Pre-arcing Time-Min
    10ms
  • Diameter
    5mm